LP3964ESX-3.3
LP3964ESX-3.3 LP3964ESX-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP3964ESX-3.3
LP3964ESX-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP3964ESX-3.3 In Stock
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-CaseTO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageDDPAK/TO-263-5
Voltage-InputUp to 7V
Current-Output800mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.24V @ 800mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.2A
◆ Ultra-Low-Noise for RF Application
◆ 2V- 6V Input Voltage Range
◆ Low Dropout : 220mV @ 300mA
◆ 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V 3.0V and 3.3V Fixed
◆ 300mA Output Current, 550A Peak Current
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈