CY7C1356CV25-166AXC
CY7C1356CV25-166AXC CY7C1356CV25-166AXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1356CV25-166AXC
CY7C1356CV25-166AXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1356CV25-166AXC In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryMemory ICs
SeriesNoBL™
TypeSynchronous
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.023175 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-100
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply2.375 V ~ 2.625 V
Supplier-Device-Package100-TQFP (14x20)
Memory Capacity9M (512K x 18)
Memory-TypeSRAM - Synchronous
Speed166MHz
Data-RateSDR
Access-Time3.5 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Interface-TypeParallel
Organization512 k x 18
Supply-Current-Max180 mA
Supply-Voltage-Max2.625 V
Supply-Voltage-Min2.375 V
Maximum-Clock-Frequency166 MHz
Functional Description
The CY7C1354B and CY7C1356B are 3.3V, 256K x 36 and 512K x 18 Synchronous pipelined burst SRAMs with No Bus Latency™ (NoBL) logic, respectively. They are designed to support unlimited true back-to-back Read/Write operations with no wait states. The CY7C1354B and CY7C1356B are equipped with the advanced (NoBL) logic required to enable consecutive Read/Write operations with data being transferred on every clock cycle. This feature dramatically improves the throughput of data in systems that require frequent Write/Read transitions. The CY7C1354B and CY7C1356B are pin compatible and functionally equivalent to ZBT devices.
Features
• Pin-compatible and functionally equivalent to ZBT
• Supports 225-MHz bus operations with zero wait states
— Available speed grades are 225, 200, and 166 MHz
• Internally self-timed output buffer control to eliminate the need to use asynchronous OE
• Fully registered (inputs and outputs) for pipelined operation
• Byte Write capability
• Separate VDDQ for 3.3V or 2.5V I/O
• Single 3.3V power supply
• Fast clock-to-output times
— 2.8 ns (for 225-MHz device)
— 3.2ns (for 200-MHz device)
— 3.5 ns (for 166-MHz device)
• Clock Enable (CEN) pin to suspend operation
• Synchronous self-timed writes
• Available in 100 TQFP, 119 BGA, and 165 fBGA packages
• IEEE 1149.1 JTAG Boundary Scan
• Burst capability–linear or interleaved burst order
• “ZZ” Sleep Mode option and Stop Clock option
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈