SN74AC240NSR
SN74AC240NSR SN74AC240NSR - Brand New Texas Instruments Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
SN74AC240NSR
SN74AC240NSR - Brand New Texas Instruments Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: SN74AC240NSR In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74AC
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.009408 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOP-20
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-Type3-State
Number-of-Channels8 Channels
Voltage-Supply2 V ~ 6 V
Supplier-Device-Package20-SO
Number-of-Elements2 Elements
Current-Output-High-Low24mA, 24mA
Logic-TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number-of-Bits-per-Element4
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
PolarityInverting
Operating-Supply-Current40 uA
Supply-Voltage-Max6 V
Supply-Voltage-Min2 V
Logic-FamilyAC
Propagation Delay8 ns at 3.3 V 6.5 ns at 5 V
High-Level-Output-Current- 24 mA
Low-Level-Output-Current24 mA