BK/C520-100-R
BK/C520-100-R BK/C520-100-R - Brand New EATON Fuses
Get Quote
Buy Now
BK/C520-100-R
BK/C520-100-R - Brand New EATON Fuses
Manufacturer Part No: BK/C520-100-R In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fuses
Contact us
ManufacturerEaton
Product CategoryFuses
Color-
SeriesC520
ProductGlass Fuse
TypeSpecialty Fuses
PackagingBulk
Part-AliasesBK-C520-100-R
Unit-Weight0.045856 oz
Mounting-StyleHolder / Clip
Current-Rating100mA
Termination-StyleClip
Length14.48 mm
Package-Case2AG, 5mm x 15mm
Operating-Temperature-
Mounting-TypeHolder
Size-Dimension0.205" Dia x 0.570" L (5.20mm x 14.48mm)
Voltage-Rating-AC250 V
Voltage-Rating-DC-
Fuse-TypeCartridge, Glass
Response-TimeFast
ApprovalsCSA, UL
Breaking-Capacity-Rated-Voltage35A
MeltingI2t0.001
Diameter5.2 mm
Product-TypeGlass Fuse
Resistance22.3 Ohms
Fuse-Size-Group2AG (5 mm x 15 mm)
Indicator-StyleWithout Indicator
Interrupt-Rating35 A
Body-StyleCylindrical
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈