AT27BV020-12TC
AT27BV020-12TC AT27BV020-12TC - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT27BV020-12TC
AT27BV020-12TC - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT27BV020-12TC In Stock
Series-
PackagingTray
Package-Case32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package32-TSOP
Memory Capacity2M (256K x 8)
Memory-TypeEPROM OTP
Speed120ns
Format-MemoryEPROMs
Description
The AT27BV020 is a high-performance, low-power, low-voltage 2,097,152-bit one- time programmable read only memory (OTP EPROM) organized as 256K by 8 bits. It requires only one supply in the range of 2.7 to 3.6V in normal read mode operation, making it ideal for fast, portable systems using either regulated or unregulated battery power.
Atmel’s innovative design techniques provide fast speeds that rival 5V parts while keeping the low power consumption of a 3V supply. At VCC = 2.7V, any byte can be accessed in less than 90 ns. With a typical power dissipation of only 18 mW at 5 MHz and VCC = 3V, the AT27BV020 consumes less than one fifth the power of a standard 5V EPROM. Standby mode supply current is typically less than 1 µA at 3V. The AT27BV020 simplifies system design and stretches battery lifetime even further by eliminating the need for power supply regulation.
The AT27BV020 is available in industry standard JEDEC approved one-time programmable (OTP) plastic PLCC, TSOP and VSOP packages, as well as a 42-ball, 1 mm pitch, plastic chip-scale Ball Grid Array package (CBGA). All devices feature two-line control (CE, OE) to give design ers the flexibility to prevent bus contention.
The AT27BV020 operating with VCC at 3.0V produces TTL level outputs that are compatible with standard TTL logic devices operating at VCC = 5.0V. At VCC = 2.7V, the part is compatible with JEDEC approved low voltage battery operation (LVBO) interface specifications. The device is also capable of standard 5-volt operation making it ideally suited for dual supply range systems or card products that are pluggable in both 3-volt and 5-volt hosts.
Features
• Fast Read Access Time – 90 ns
• Dual Voltage Range Operation
– Unregulated Battery Power Supply Range, 2.7V to 3.6V
or Standard 5V ± 10% Supply Range
• Compatible with JEDEC Standard AT27C020
• Low-power CMOS Operation
– 20 µA max. (Less than 1 µA Typical) Standby for VCC = 3.6V
– 29 mW max. Active at 5 MHz for VCC = 3.6V
• Wide Selection of JEDEC Standard Packages
– 32-lead PLCC
– 32-lead TSOP (8 x 20 mm)
– 32-lead VSOP (8 x 14 mm)
• High Reliability CMOS Technology
– 2,000V ESD Protection
– 200 mA Latch-up Immunity
• Integrated Product Identification Code
• Commercial and Industrial Temperature Ranges
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈