DF13-40DS-1.25C
DF13-40DS-1.25C DF13-40DS-1.25C - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Get Quote
Buy Now
DF13-40DS-1.25C
DF13-40DS-1.25C - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Manufacturer Part No: DF13-40DS-1.25C In Stock
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryRectangular Connector Housings
ColorBeige
SeriesDF13
PackagingBulk
Mounting-TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
Connector-TypeReceptacle
Contact-TerminationCrimp
Number-of-Positions40 Positions
Pitch0.049" (1.25mm)
Number-of-Rows2 Rows
Contact-TypeFemale Socket
Row-Spacing0.049" (1.25mm)
__
1.25mm Pitch Miniature Crimping Connector
■Features
1. Miniature Size
Designed in the low profile at mounting height 5.8mm.
(SMT mounting straight type)
(For DIP type, the mounting height is to 5.3mm to the straight and 3.6mm at the right angle)
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈