LM2990SX-12
LM2990SX-12 LM2990SX-12 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LM2990SX-12
LM2990SX-12 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LM2990SX-12 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesLM2990
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.068654 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-263-3
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageDDPAK/TO-263-3
Voltage-InputDown to -26V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output1.8A
Voltage-Output-12V
Regulator-TopologyNegative Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.6V @ 1A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage- 12 V
Input-Voltage-MAX300 mV
Output-Current1.8 A
Input-Voltage-MIN- 26 V
Load-Regulation50 mV
Voltage-Regulation-Accuracy+/- 5 %
Ib-Input-Bias-Current1 mA
Quiescent-Current5 mA
Dropout-Voltage0.1 V at 100 mA 0.6 V at 1 A
Dropout-Voltage-Max0.3 V at 100 mA 1 V at 1 A
Line-Regulation60 mV
DESCRIPTION
The LM193 series consists of two independent precision voltage comparators with an offset voltage specification as low as 2.0mV max. for two comparators which were designed specifically to operate from a single power supply over a wide range of voltag
FEATURES
• Wide single supply voltage range 2.0VDC to 36VDC or dual
supplies ±1.0VDC, to ±18VDC
• Very low supply current drain (0.8mA) independent of supply
voltage (2.0mW/comparator at 5.0VDC)
• Low input biasing current 25nA
• Low input offset current ±5nA and offset voltage ±2mV
• Input common-mode voltage range includes ground
• Differential input voltage range equal to the power supply voltage
• Low output 250mV at 4mA saturation voltage
• Output voltage compatible with TTL, DTL, ECL, MOS and CMOS
logic systemses.
APPLICATIONS
• A/D converters
• Wide range VCO
• MOS clock generator
• High voltage logic gate
• Multivibrators
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈