DDZX10C-7
DDZX10C-7 DDZX10C-7 - Brand New Diodes Incorporated Zener Diodes - Single
Get Quote
Buy Now
DDZX10C-7
DDZX10C-7 - Brand New Diodes Incorporated Zener Diodes - Single
Manufacturer Part No: DDZX10C-7 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryZener Diodes - Single
SeriesDDZX10C
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.000282 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Height1 mm
Length3.05 mm
Width1.4 mm
Package-CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Operating-Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
ConfigurationSingle
Tolerance±3%
Power-Max300mW
Voltage-Zener-Nom-Vz10V
Impedance-Max-Zzt8 Ohm
Current-Reverse-Leakage-Vr100nA @ 8V
Voltage-Forward-Vf-Max-If900mV @ 10mA
Pd-Power-Dissipation300 mW
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vz-Zener-Voltage9.95 V
Voltage-Tolerance3 %
Zz-Zener-Impedance8 Ohms
Ir-Reverse-Current100 nA
Features
• Very Sharp Breakdown Characteristics
• 300mW Power Dissipation on FR-4 PCB
• Very Tight Tolerance on VZ
• Ideally Suited for Automated Assembly Processes
• Very Low Leakage Current
• Lead, Halogen and Antimony Free, RoHS Compliant (Note 2)
• "Green" Device (Note 3)
• Qualified to AEC-Q101 Standards for High Reliability
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈