ATMEGA329V-8AU
ATMEGA329V-8AU ATMEGA329V-8AU - Brand New MICROCHIP Microcontroller Units (MCUs/MPUs/SOCs)
Buy Now
ATMEGA329V-8AU
ATMEGA329V-8AU - Brand New MICROCHIP Microcontroller Units (MCUs/MPUs/SOCs)
Manufacturer Part No: ATMEGA329V-8AU Out of Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.012720 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameATMEGA
Package-CaseTQFP-64
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package64-TQFP (14x14)
Number-of-I-O54 I/O
Speed8MHz
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
ConnectivitySPI, UART/USART, USI
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 5.5 V
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.8 V to 5.5 V
Interface-TypeJTAG SPI USART USI
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min1.8 V
Maximum-Clock-Frequency8 MHz
Analog Power Supply1.8 V to 5.5 V
Number-of-ADC-Channels8 Channel
Input/output54 I/O
Data-RAM-Size2 kB
Data-ROM-Size1 kB
I-O-Voltage1.8 V to 5.5 V
Number-of-Timers-Counters3 Timer
Watchdog-TimersWatchdog Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Data-ROM-TypeEEPROM
DAC-Resolution-
• Advanced RISC Architecture
– 130 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz
– On-Chip 2-cycle Multiplier
• High Endurance Non-volatile Memory Segments
– In-System Self-programmable Flash Program Memory
• 32K Bytes (ATmega329/ATmega3290)
• 64K Bytes (ATmega649/ATmega6490)
– EEPROM
• 1K bytes (ATmega329/ATmega3290)
• 2K bytes (ATmega649/ATmega6490)
– Internal SRAM
• 2K bytes (ATmega329/ATmega3290)
• 4K bytes (ATmega649/ATmega6490)
– Write/Erase Cycles: 10,000 Flash/ 100,000 EEPROM
– Data retention: 20 years at 85°C/100 years at 25°C(1)
• Peripheral Features
– 4 x 25 Segment LCD Driver (ATmega329/ATmega649)
– 4 x 40 Segment LCD Driver (ATmega3290/ATmega6490)
– Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescaler and Compare Mode
– One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare Mode, and Capture Mode
– Real Time Counter with Separate Oscillator
– Four PWM Channels
– 8-channel, 10-bit ADC
– Programmable Serial USART
– Master/Slave SPI Serial Interface
– Universal Serial Interface with Start Condition Detector
– Internal Calibrated Oscillator
– External and Internal Interrupt Sources
– Five Sleep Modes: Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, and Standby
• I/O and Packages
– 53/68 Programmable I/O Lines
– 64-lead TQFP, 64-pad QFN/MLF, and 100-lead TQFP
• Speed Grade:
– ATmega329V/ATmega3290V/ATmega649V/ATmega6490V:
– 0 - 4 MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 - 8 MHz @ 2.7 - 5.5V
– ATmega329/3290/649/6490:
– 0 - 8 MHz @ 2.7 - 5.5V, 0 - 16 MHz @ 4.5 - 5.5V
• Temperature range:
– -40°C to 85°C Industrial
• Ultra-Low Power Consumption
– Active Mode:
• 1 MHz, 1.8V: 350 µA
• 32 kHz, 1.8V: 20 µA (including Oscillator)
• 32 kHz, 1.8V: 40 µA (including Oscillator and LCD)
– Power-down Mode:
• 100 nA at 1.8V
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈