AP1501-12
AP1501-12 AP1501-12 - Brand New Diodes Incorporated DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
AP1501-12
AP1501-12 - Brand New Diodes Incorporated DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: AP1501-12 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDC Switching Regulators
General Description
The AP1501 series are monolithic IC that design for a step-down DC/DC converter, and own the ability of driving a 3A load without additional transistor component. Due to reducing the number of external component, the board space can be saved easily.
Features
-Output voltage: 3.3V, 5V, 12V and adjustable output version
-Adjustable version output voltage range, 1.23V to 37V+4%
-150Khz +15% fixed switching frequency
-Voltage mode non-synchronous PWM control
-Thermal-shutdown and current-limit protection
-ON/OFF shutdown control input
-Operating voltage can be up to 40V
-Output load current: 3A
-TO220-5L TO220-5L(R) and TO263-5L packages
-Low power standby mode
-Built-in switching transistor on chip
Applications
-Simple High-efficiency step-down regulator
-On-card switching regulators
-Positive to negative converter
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈