SBR2U30P1-7
SBR2U30P1-7 SBR2U30P1-7 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
SBR2U30P1-7
SBR2U30P1-7 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: SBR2U30P1-7 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSBRR
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000353 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenamePOWERDI
Package-CasePOWERDIR123
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackagePowerDI? 123
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSuper Barrier
Current-Reverse-Leakage-Vr400μA @ 30V
Voltage-Forward-Vf-Max-If400mV @ 2A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max30V
Current-Average-Rectified-Io2A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage400 mV
Vr-Reverse-Voltage30 V
Ir-Reverse-Current400 uA
If-Forward-Current2 A
Product Details
__
[ Suntan ]
Voltage Range 50 to 1600 Volts Current 25 Amperes
FEATURES
◆ Diffused Junction
◆ Low Forward Voltage Drop
◆ High Current Capability
◆ High Reliability
◆ High Surge Current Capability
◆ Ideal for Printed Circuit Boards:
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈