CLK5620AV-01TN100I
Get Quote
Buy Now
CLK5620AV-01TN100I
CLK5620AV-01TN100I - Brand New LATTICE Clock Generators / Frequency Synthesizers / PLL
Manufacturer Part No: CLK5620AV-01TN100I Out of Stock
Contact us
ManufacturerLattice
Product CategoryClock Generators and Frequency Synthesizers
Description
Features
• Operating Characteristics
– Voltage range: 1.71 to 3.6 V
– Flash write voltage range: 1.71 to 3.6 V
– Temperature range (ambient): -40 to 105°C
• Performance
– Up to 100 MHz ARM Cortex-M4 core with DSP instructions delivering 1.25 Dhrystone MIPS per MHz
• Memories and memory interfaces
– Up to 512 KB program flash memory on non FlexMemory devices
– Up to 256 KB program flash memory on FlexMemory devices
– Up to 256 KB FlexNVM on FlexMemory devices
– 4 KB FlexRAM on FlexMemory devices
– Up to 128 KB RAM
– Serial programming interface (EzPort)
– FlexBus external bus interface
•Clocks
– 3 to 32 MHz crystal oscillator
– 32 kHz crystal oscillator
– Multi-purpose clock generator
• System peripherals
– 10 low-power modes to provide power optimization based on application requirements
– Memory protection unit with multi-master protection
– 16-channel DMA controller, supporting up to 64 request sources
– External watchdog monitor
– Software watchdog
– Low-leakage wakeup unit
• Security and integrity modules
– Hardware CRC module to support fast cyclic redundancy checks
– 128-bit unique identification (ID) number per chip
• Human-machine interface
– Low-power hardware touch sensor interface (TSI)
– General-purpose input/output
• Analog modules
– Two 16-bit SAR ADCs
– Programmable gain amplifier (PGA) (up to x64) integrated into each ADC
– 12-bit DAC
– Three analog comparators (CMP) containing a 6-bit DAC and programmable reference input
– Voltage reference
• Timers
– Programmable delay block
– Eight-channel motor control/general purpose/PWM timer
– Two 2-channel quadrature decoder/general purpose timers
– Periodic interrupt timers
– 16-bit low-power timer
– Carrier modulator transmitter
– Real-time clock
• Communication interfaces
– USB full-/low-speed On-the-Go controller with on chip transceiver
– Two Controller Area Network (CAN) modules
– Two SPI modules
– Two I2C modules
– Four UART modules
– Secure Digital host controller (SDHC)
– I2S module
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈