STK11C68-5C55M
STK11C68-5C55M STK11C68-5C55M - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
STK11C68-5C55M
STK11C68-5C55M - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: STK11C68-5C55M In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryMemory ICs
SeriesSTK11C68
PackagingTube
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseCDIP-28
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package28-CDIP
Memory Capacity64K (8K x 8)
Memory-TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Speed55ns
Access-Time55 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 55 C
Operating-Supply-Current80 mA
Interface-TypeParallel
Organization8 k x 8
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.5 V
DESCRIPTION
FEATURES
• 25, 35, 45, and 55 ns Read Access & R/W Cycle Times
• Unlimited Read/Write Endurance
• Pin compatible with Industry Standard SRAMs
• Software-initiated Non-Volatile STORE
• Automatic RECALL to SRAM on Power Up
• Unlimited RECALL cycles
• 1 Million STORE Cycles
• 100-Year Non-volatile Data Retention
• Single 5V + 10% Operation
• Commercial, Industrial, and Military Temperatures
• 28 pin 330 mil SOIC (RoHS-Compatible)
• 28-pin CDIP and LCC packages
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈