BK/S500-200-R
BK/S500-200-R BK/S500-200-R - Brand New EATON Fuses
Get Quote
Buy Now
BK/S500-200-R
BK/S500-200-R - Brand New EATON Fuses
Manufacturer Part No: BK/S500-200-R In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fuses
Contact us
ManufacturerEaton
Product CategoryFuses
Color-
SeriesS500
ProductGlass Fuse
TypeSpecialty Fuses
PackagingBulk Alternate Packaging
Part-AliasesBK-S500-200-R
Unit-Weight0.038801 oz
Mounting-StyleHolder / Clip
Current-Rating200mA
Termination-StyleClip
Length20 mm
Package-Case5mm x 20mm
Operating-Temperature-
Mounting-TypeHolder
Size-Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage-Rating-AC250 V
Voltage-Rating-DC-
Fuse-TypeCartridge, Glass
Response-TimeFast
ApprovalsBSI, CCC, CSA, cULus, IMQ, SEMKO, VDE
Breaking-Capacity-Rated-Voltage35A
MeltingI2t0.016
Diameter5.2 mm
Product-TypeEuropean Ferrule Fuse
Resistance7 Ohms
Fuse-Size-Group5 mm x 20 mm
Indicator-StyleWithout Indicator
Interrupt-Rating35 A
Body-StyleCylindrical
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈