NCP1237AD65R2G
NCP1237AD65R2G NCP1237AD65R2G - Brand New onsemi DC DC Switching Controllers
Get Quote
Buy Now
NCP1237AD65R2G
NCP1237AD65R2G - Brand New onsemi DC DC Switching Controllers
Manufacturer Part No: NCP1237AD65R2G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryDC DC Switching Controllers
SeriesNCP1237
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.008960 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-7
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-Type*
Supplier-Device-Package7-SOIC
Watt-
Number-of-Outputs1 Output
Output-IsolationIsolated
Internal-Switch-sNo
Voltage-Breakdown-
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up12V
Voltage-Supply-Vcc-Vdd9.5 V ~ 28 V
Duty-Cycle80%
Frequency-Switching65kHz
Fault-ProtectionCurrent Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Control-Features-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage- 0.3 V to + 28 V
Operating-Supply-Current+/- 30 mA
Output-Current1000 mA
Switching-Frequency65 kHz
Fall-Time22 ns
Rise-Time22 ns
Duty-Cycle-Max85 %
Product Details
__
Fixed Frequency Current Mode Controller for Flyback Converters
**The NCP1237 is a new generation of the NCP12xx fixed−frequency
Features
•High−Voltage Current Source with DSS with Built−in Brown−out and Line Overvoltage Protections
•Fixed−Frequency Current−Mode Operation with Built−in Ramp Compensation
•Frequency Jittering for a Reduced EMI Signature
•Adjustable Overpower Compensation
•Protection Against Winding Short−Circuit
•Frequency Foldback transitioning into Soft−Skip for Improved Performance in Standby
•65 kHz Oscillator (100 kHz and 133 kHz Versions Available Upon Request)
•VCCOperation up to 28 V
•Increased Precision on Critical Parameters
•±1.0 A Peak Drive Capability
•4.0 ms Soft−Start
•Internal Thermal Shutdown with Hysteresis
•These Devices are Pb−Free, Halogen Free/BFR Free and are RoHS Compliant*
Typical Applications
•ac−dc Adapters for Notebooks, LCD, and Printers
•Offline Battery Chargers
•Consumer Electronic Power Supplies
•Auxiliary/Housekeeping Power Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈