S-8520F55MC-BOOT2G
S-8520F55MC-BOOT2G S-8520F55MC-BOOT2G - Brand New ABLIC DC DC Switching Controllers
Get Quote
Buy Now
S-8520F55MC-BOOT2G
S-8520F55MC-BOOT2G - Brand New ABLIC DC DC Switching Controllers
Manufacturer Part No: S-8520F55MC-BOOT2G In Stock
Contact us
ManufacturerABLIC
Product CategoryDC DC Switching Controllers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseSC-74A, SOT-753
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Output-TypeTransistor Driver
FunctionStep-Down
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.5 V ~ 16 V
Frequency-Switching300kHz
Control-FeaturesEnable
Output-ConfigurationPositive
Output-Phases1
Duty-Cycle-Max1
Synchronous-RectifierNo
Clock-SyncNo
Serial-Interfaces-
**The S-8550 Series is a CMOS synchronous rectification step-down
switching regulator which mainly consists of a reference voltage circuit, an oscillator, an error amplifier, a phase compensation circuit, a PWM controller, an under voltage lockout circuit (UVLO), a current limit circuit, and a power MOS FET. The oscillation frequency is high at 1.2 MHz, so a high efficiency, large output current, step-down switching regulator can be achieved by using small external parts.**
■ Features
• Oscillation frequency: 1.2 MHz
• Input voltage range: 2.0 V to 5.5 V
• Output voltage range: Arbitrarily settable by external output voltage setting resistor
• Output current: 600 mA
• Reference voltage: 0.6 V ±2.0%
• Efficiency: 92%
• Soft-start function: 1 ms typ.
• Shutdown function: Shutdown current consumption : 1.0 μA max.
• Built-in current limit circuit
• Pch power MOS FET on-resistance: 0.4 Ω typ.
• Nch power MOS FET on-resistance: 0.3 Ω typ.
• Constant continuous mode operation (no light load mode)
• Lead-free, Sn 100%, halogen-free*1
■ Applications
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈