TPS61097-33DBVT
TPS61097-33DBVT TPS61097-33DBVT - Brand New Texas Instruments DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
TPS61097-33DBVT
TPS61097-33DBVT - Brand New Texas Instruments DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: TPS61097-33DBVT In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesTPS61097-33
TypeSwitching Regulator
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000459 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 85 C
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Up
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBoost
Frequency-Switching-
Current-Output200mA (Switch)
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage3.3V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min0.9V
Voltage-Input-Max5.5V
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage3.3 V
Input-Voltage0.9 V to 5.5 V
Input-Voltage-MAX5.5 V
Output-Current100 mA
Switching-Frequency-
Input-Voltage-MIN0.9 V
Load-Regulation0.5 %
Product Details
__
The Texas Instruments TPS61097-33DBVT DC Switching Regulator is a high- performance, surface-mount device designed to provide a regulated 3.3V output from a wide input voltage range. This device is capable of delivering up to 200mA of switch current, making it ideal for applications requiring a small, efficient boost converter. The TPS61097-33DBVT features a fixed output voltage of 3.3V, making it ideal for applications requiring a consistent output voltage. The device is housed in a SOT-23-5 package, making it easy to integrate into a variety of designs. The TPS61097-33DBVT is a reliable, cost- effective solution for applications requiring a small, efficient boost converter.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈