MIC4680-3.3BM
MIC4680-3.3BM MIC4680-3.3BM - Brand New Microchip Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC4680-3.3BM
MIC4680-3.3BM - Brand New Microchip Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: MIC4680-3.3BM In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesSuperSwitcher™
PackagingTube
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Down, Step-Up/Step-Down
Supplier-Device-Package8-SOIC
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck, Buck-Boost
Frequency-Switching200kHz
Current-Output1.3A
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage3.3V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierNo
Voltage-Input-Min4V
Voltage-Input-Max34V
General Description
The MIC4680 SuperSwitcher™ is an easy-to-use fixed or adjustable output voltage step-down (buck) switch-mode voltage regulator. The 200kHz MIC4680 achieves up to 1.3A of continuous output current over a wide input range in a 8-pin SOIC.
Features
• SOIC-8 package with up to 1.3A output current
• All surface mount solution
• Only 4 external components required
• Fixed 200kHz operation
• 3.3V, 5V, and adjustable output versions
• Internally compensated withfast transient response
• Wide 4V to 34V operating input voltage range
• Less than 2µA typical shutdown-mode current
• Up to 90% efficiency
•Thermal shutdown
•Overcurrent protection
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈