BYC8DX-600,127
BYC8DX-600,127 BYC8DX-600,127 - Brand New NXP Semiconductors Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
BYC8DX-600,127
BYC8DX-600,127 - Brand New NXP Semiconductors Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: BYC8DX-600,127 In Stock
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220F
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr40μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If2.9V @ 8A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io8A
Reverse-Recovery-Time-trr20ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
FEATURES
• Extremely fast switching
• Low reverse recovery current
• Low thermal resistance
• Reduces switching losses in associated MOSFET
APPLICATIONS
• Active power factor correction
• Half-bridge lighting ballasts
• Half-bridge/ full-bridge switched mode power supplies.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈