LM2937ESX-10
LM2937ESX-10 LM2937ESX-10 - Brand New Panduit Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LM2937ESX-10
LM2937ESX-10 - Brand New Panduit Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LM2937ESX-10 In Stock
Contact us
ManufacturerPanduit
Product CategoryLinear Voltage Regulators
DESCRIPTION
The UTC LM2937 is a positive voltage regulator capable of supplying up to 500mA of load current. The use of a PNP power transistor provides a low dropout voltage characteristic. With a load current of 500mA the minimum input to output voltage differential required for the output to remain in regulation is typically 0.5V(1V guaranteed maximum over the full operating temperature range). Special circuitry has been incorporated to minimize the quiescent current to typically only 10mA with a full 500mA load current when the input to output voltage differential is greater than 3V.
FEATURES
  • Fully specified for operation over -40°C~ +125°C
  • Output current in excess of 500mA
  • Output trimmed for 5% tolerance under all operating conditions
  • Typical dropout voltage of 0.5V at full rated load current
  • Wide output capacitor ESR range, up to 3Ω
  • Reverse battery protection
  • Internal short circuit and thermal overload protection
  • 60V input transient protection
  • Mirror image insertion protection
  • Built-in ON/OFF control function
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈