DF22-3EP-7.92C
DF22-3EP-7.92C DF22-3EP-7.92C - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Get Quote
Buy Now
DF22-3EP-7.92C
DF22-3EP-7.92C - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Manufacturer Part No: DF22-3EP-7.92C In Stock
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryRectangular Connector Housings
ColorNatural
SeriesEnerBee™ DF22
PackagingBulk
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating25 A
Termination-StyleCrimp
Voltage-Rating600 V
TradenameEnerBee
Mounting-TypePanel Mount
Features-
Connector-TypePlug
Contact-TerminationCrimp
Number-of-Positions3 Positions
Pitch0.312" (7.92mm)
Number-of-Rows1 Row
Contact-TypeMale Pin
Row-Spacing-
Fastening-TypeLatch Holder
Housing-MaterialPolyamide (PA)
Product-TypeHeaders
Wire-Gauge-Range16-10
Contact-GenderSocket (Female)
■ Features
1. 30 A maximum current
Single position connector can carry current of 30 A with #10 AWG conductor. Please refer to Table #1 for current ratings for multi position connectors using other conductor sizes.
2. Complete Locking Function
Reliable interior lock protects mated connectors from accidental disconnection.
3. Prevention of Incorrect Connections
4. Molded-in contact retention tabs
5. Prevention of incorrect board placement
Built-in posts assure correct connector placement and orientation on the board.
6. Supports encapsulation
Connectors can be encapsulated up to 10 mm without affecting the performance.
7. Prevention of Short Circuits Between Adjacent Contacts
8. Increased Retention Force of Crimped Contacts and confirmation of complete contact insertion
9. Full Line of Crimp Socket Contacts
10. In-line Connections
Connectors can be ordered for in-line cable connections. In addition, assemblies can be placed next to each other allowing 4 position total (2 ∞ 2) in a small space.
11. Listed by UL, C-UL, and TÜV.
■ Applications
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈