ATMEGA644P-20MU
ATMEGA644P-20MU ATMEGA644P-20MU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
ATMEGA644P-20MU
ATMEGA644P-20MU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: ATMEGA644P-20MU In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameATMEGA
Package-CaseVQFN-44
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package44-VQFN (7x7)
Number-of-I-O32 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size2K x 8
Core-ProcessorAVR
RAM-Size4K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size64KB (32K x 16)
Data-ConvertersA/D 8x10b
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.7 V to 5.5 V
Interface-Type2-Wire JTAG SPI
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Input/output32 I/O
Data-RAM-Size4 kB
Data-ROM-Size2 kB
Number-of-Timers-Counters5 Timer
• Advanced RISC Architecture
– 131 Powerful Instructions – Most Single-clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 20 MIPS Throughput at 20 MHz
– On-chip 2-cycle Multiplier
• Nonvolatile Program and Data Memories
– 16/32/64K Bytes of In-System Self-Programmable Flash
Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
True Read-While-Write Operation
– 512B/1K/2K Bytes EEPROM
Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
– 1/2/4K Bytes Internal SRAM
– Programming Lock for Software Security
• JTAG (IEEE std. 1149.1 Compliant) Interface
– Boundary-scan Capabilities According to the JTAG Standard
– Extensive On-chip Debug Support
– Programming of Flash, EEPROM, Fuses, and Lock Bits through the JTAG Interface
• Peripheral Features
– Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescalers and Compare Modes
– One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare Mode, and Capture
Mode
– Real Time Counter with Separate Oscillator
– Six PWM Channels
– 8-channel, 10-bit ADC
Differential mode with selectable gain at 1x, 10x or 200x
– Byte-oriented Two-wire Serial Interface
– Two Programmable Serial USART
– On-chip Analog Comparator
– Interrupt and Wake-up on Pin Change
• Special Microcontroller Features
– Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
– Internal Calibrated RC Oscillator
– External and Internal Interrupt Sources
– Six Sleep Modes: Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, Standby
and Extended Standby
• I/O and Packages
– 32 Programmable I/O Lines
– 40-pin PDIP, 44-lead TQFP, and 44-pad QFN/MLF
• Operating Voltages
– 1.8 - 5.5V for ATmega164P/324P/644PV
– 2.7 - 5.5V for ATmega164P/324P/644P
• Speed Grades
– ATmega164P/324P/644PV: 0 - 4MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 - 10MHz @ 2.7 - 5.5V
– ATmega164P/324P/644P: 0 - 10MHz @ 2.7 - 5.5V, 0 - 20MHz @ 4.5 - 5.5V
• Power Consumption at 1 MHz, 1.8V, 25°C for ATmega164P/324P/644P
– Active: 338/398/TBD µA
– Power-down Mode:0.035 /0.027/TBD µA
– Power-save Mode:0.5 /0.5/TBD µA (Including 32 kHz RTC)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈