LM1084CT-3.3
LM1084CT-3.3 LM1084CT-3.3 - Brand New Panduit IC Chips
Get Quote
Buy Now
LM1084CT-3.3
LM1084CT-3.3 - Brand New Panduit IC Chips
Manufacturer Part No: LM1084CT-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerPanduit
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The LM1084 series of positive adjustable and fixed regulators are designed to provide 5A with high efficient.
All internal circuitry is designed to operate down to 1.3V input to output differential.
On-chip trimming adjusts the reference voltage to 1%.
FEATURES
● Output Current of 5A
● Fast Transient Response
● 0.04% Line Regulation
● 0.2% Load Regulation
● Internal Thermal and Current Limiting
● Adjustable or Fixed Output Voltage(1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V, 5.0V)
● Surface Mount Package TO-263 3LD and TO-252 3L
● 100% Thermal Limit Burn-in
● Low Dropout Voltage 1.5V at 5A Output Current
● Moisture Sensitivity Level 3
APPLICATIONS
● High Efficiency Linear Regulators / Power Supply
● High Efficiency "Green" Computer Systems
● Constant Current Regulators
● Portable Instrumentation
● SMPS Post-Regulator
● Adjustable Power Supplies
● Powering VGA & Sound Card
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈