PIC18F4420-I/PT
PIC18F4420-I/PT PIC18F4420-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC18F4420-I/PT
PIC18F4420-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC18F4420-I/PT In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 18F
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-44
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package44-TQFP (10x10)
Number-of-I-O36 I/O
Speed40MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size768 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4.2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size16KB (8K x 16)
Data-ConvertersA/D 13x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 5.5 V
Interface-TypeI2C MSSP PSP SPI USART
CorePIC18
Processor-SeriesPIC18
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.2 V
Maximum-Clock-Frequency40 MHz