AP130-33YRL-13
AP130-33YRL-13 AP130-33YRL-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP130-33YRL-13
AP130-33YRL-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP130-33YRL-13 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
Packaging
Package-CaseTO-243AA
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-89R-3
Voltage-InputUp to 5.5V
Current-Output300mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.4V @ 300mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min350mA
Description
The AP130 is a 300mA, fixed output voltage, low dropout linear regulator. The device includes pass element, error amplifier, band-gap, current-limit and thermal shutdown circuitry. The characteristics of low dropout voltage and less quiescent current make it good for some critical current application, for example, some battery powered devices.
Features
• Input Voltage Range: 2.7V to 5.5V
• Dropout Voltage 400mV at 300mA Output Current
• Guaranteed 300mA Output Current
• Internal RON = 1.5Ω PMOS Draws No Base Current
• Low Quiescent Current 50µA
• Output Voltage: 1.5V/1.8V/2.0V/2.5V/2.8V/3.0V/
• 3.3V/3.5; Accuracy 2%
• Fast Transient Response
• Good Load Regulation
• Current Limit and Thermal Shutdown Protection
• Short Circuit Current Fold-Back
• Lead Free Packages: SC59, SC59R, SOT89-3L, and
SOT89R-3L
• SC59, SC59R, SOT23, SOT89-3L, and SOT89R-3L
: Available in “Green” Molding Compound (No Br, Sb)
(Note 9)
• Lead Free Finish/ RoHS Compliant (Note 1)
Applications
• Battery Powered Device
• CD-ROM, DVD, and LAN Card
• PC Peripheral
• Wireless Communication
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈