LT1767EMS8E-3.3#TR
LT1767EMS8E-3.3#TR LT1767EMS8E-3.3#TR - Brand New Linear Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LT1767EMS8E-3.3#TR
LT1767EMS8E-3.3#TR - Brand New Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LT1767EMS8E-3.3#TR In Stock
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
DESCRIPTION
The LT®1767 is a 1.25MHz monolithic buck switching regulator. A high efficiency 1.5A, 0.22Ω switch is included on the die together with all the control circuitry required to complete a high frequency, current mode switching regulator. Current mode control provides fast transient response and excellent loop stability.
New design techniques achieve high efficiency at high switching frequencies over a wide operating range. A low dropout internal regulator maintains consistent performance over a wide range of inputs from 24V systems to LiIon batteries. An operating supply current of 1mA improves efficiency, especially at lower output currents. Shutdown reduces quiescent current to 6µA. Maximum switch current remains constant at all duty cycles. Synchronization allows an external logic level signal to increase the internal oscillator from 1.4MHz to 2MHz.
FEATURES
■ 1.5A Switch in a Small MSOP Package
■ Constant 1.25MHz Switching Frequency
■ High Power Exposed Pad (MS8E) Package
■ Wide Operating Voltage Range: 3V to 25V
■ High Efficiency 0.22Ω Switch
■ 1.2V Feedback Reference Voltage
■ Fixed Output Voltages of 1.8V, 2.5V, 3.3V, 5V
■ 2% Overall Output Tolerance
■ Uses Low Profile Surface Mount Components
■ Low Shutdown Current: 6µA
■ Synchronizable to 2MHz
■ Current Mode Loop Control
■ Constant Maximum Switch Current Rating at All Duty Cycles*
APPLICATIONS
■ DSL Modems
■ Portable Computers
■ Wall Adapters
■ Battery-Powered Systems
■ Distributed Power
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈