EUA2011A
EUA2011A EUA2011A - Brand New EUTECH IC Chips
Get Quote
Buy Now
EUA2011A
EUA2011A - Brand New EUTECH IC Chips
Manufacturer Part No: EUA2011A In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerEUTECH
Product CategoryIC Chips
General Description
The MAX8860 low-noise, low-dropout linear regulator operates from a 2.5V to 6.5V input and is guaranteed to deliver 300mA. Typical output noise for this device is 60µVRMS, and typical dropout is 105mV at 200mA. In addition to the six available preset output voltages (1.8V, 2.5V, 2.77V, 2.82V, 3V, and 3.3V), the Dual Mode™ feature allows the device to be configured as an adjustable output regulator from 1.25V to 6.5V.
Features
♦ High Output Current (300mA)
♦ Low Output Voltage Noise: 60µVRMS
♦ Low 105mV Dropout at 200mA Output
♦ Low 120µA No-Load Supply Current
♦ Thermal Overload and Short-Circuit Protection
♦ Reverse Battery Protection
♦ 10nA Logic-Controlled Shutdown
♦ FAULT Indicator
♦ Small, Space-Saving µMAX Package
(1.1mm max height)
♦ Small 2.2µF Output Capacitor
Saves Space and Cost
Applications
Wireless Handsets
DSP Core Power
PCMCIA Cards
Hand-Held Instruments
Palmtop Computers
Electronic Planners
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈