ATMEGA169V-8MU
ATMEGA169V-8MU ATMEGA169V-8MU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
ATMEGA169V-8MU
ATMEGA169V-8MU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: ATMEGA169V-8MU In Stock
SeriesAVR® ATmega
PackagingTray
Package-Case64-VFQFN Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package64-QFN (9x9)
Number-of-I-O54 I/O
Speed8MHz
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
ConnectivitySPI, UART/USART, USI
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 5.5 V
• Advanced RISC Architecture
– 130 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz
– On-Chip 2-cycle Multiplier
• Non-volatile Program and Data Memories
– 16K bytes of In-System Self-Programmable Flash Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
– 512 bytes EEPROM Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
– 1K byte Internal SRAM
– Programming Lock for Software Security
• JTAG (IEEE std. 1149.1 compliant) Interface
– Boundary-scan Capabilities According to the JTAG Standard
– Extensive On-chip Debug Support
– Programming of Flash, EEPROM, Fuses, and Lock Bits through the JTAG Interface
• Peripheral Features
– 4 x 25 Segment LCD Driver
– Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescaler and Compare Mode
– One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare Mode, and Capture Mode
– Real Time Counter with Separate Oscillator
– Four PWM Channels
– 8-channel, 10-bit ADC
– Programmable Serial USART
– Master/Slave SPI Serial Interface
– Universal Serial Interface with Start Condition Detector
– Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
– On-chip Analog Comparator
– Interrupt and Wake-up on Pin Change
• Special Microcontroller Features
– Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
– Internal Calibrated Oscillator
– External and Internal Interrupt Sources
– Five Sleep Modes: Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, and Standby
• I/O and Packages
– 53 Programmable I/O Lines
– 64-lead TQFP and 64-pad QFN/MLF
• Speed Grade:
– ATmega169V: 0 - 4 MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 - 8 MHz @ 2.7 - 5.5V
– ATmega169: 0 - 8 MHz @ 2.7 - 5.5V, 0 - 16 MHz @ 4.5 - 5.5V
• Temperature range:
– -40°C to 85°C Industrial
• Ultra-Low Power Consumption
– Active Mode:
1 MHz, 1.8V: 350µA
32 kHz, 1.8V: 20µA (including Oscillator)
32 kHz, 1.8V: 40µA (including Oscillator and LCD)
– Power-down Mode: 0.1µA at 1.8V
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈