XC2S30-5VQ100C
XC2S30-5VQ100C XC2S30-5VQ100C - Brand New XILINX FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Get Quote
Buy Now
XC2S30-5VQ100C
XC2S30-5VQ100C - Brand New XILINX FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Manufacturer Part No: XC2S30-5VQ100C In Stock
Contact us
ManufacturerXilinx
Product CategoryFPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-II
Package-Case100-TQFP
Operating-Temperature0°C ~ 85°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply2.375 V ~ 2.625 V
Supplier-Device-Package100-VQFP (14x14)
IC Number of Gates30000
Number-of-I-O60 I/O
Number-of-LABs-CLBs216
Number-of-Logic-Elements-Cells972
Total-RAM-Bits24576 Bits
General Device Information
Summary of Features
For a quick overview or reference, the XC226x’s properties are listed here in a condensed way.
• High Performance 16-bit CPU with 5-Stage Pipeline
– 15 ns Instruction Cycle Time at 66 MHz CPU Clock (Single-Cycle Execution)
– 1-Cycle 32-bit Addition and Subtraction with 40-bit result
– 1-Cycle Multiplication (16 × 16 bit)
– 1-Cycle Multiply-and-Accumulate (MAC) Instructions
– Background Division (32 / 16 bit) in 21 Cycles
– Enhanced Boolean Bit Manipulation Facilities
– Zero-Cycle Jump Execution
– Additional Instructions to Support HLL and Operating Systems
– Register-Based Design with Multiple Variable Register Banks
– Fast Context Switching Support with Two Additional Local Register Banks
– 16 Mbytes Total Linear Address Space for Code and Data
– 1024 Bytes On-Chip Special Function Register Area (C166 Family Compatible)
• 16-Priority-Level Interrupt System with up to 87 Sources, Selectable External Inputs
for Interrupt Generation and Wake-Up, Sample-Rate down to 15 ns
• 8-Channel Interrupt-Driven Single-Cycle Data Transfer Facilities via
Peripheral Event Controller (PEC), 24-Bit Pointers Cover Total Address Space
• Clock Generation from Internal or External Clock Sources,
via on-chip PLL or via Prescaler
• On-Chip Memory Modules
– 1 Kbyte On-Chip Stand-By RAM (SBRAM)
– 2 Kbytes On-Chip Dual-Port RAM (DPRAM)
– 16 Kbytes On-Chip Data SRAM (DSRAM)
– Up to 64 Kbytes On-Chip Program/Data SRAM (PSRAM)
– Up to 768 Kbytes On-Chip Program Memory (Flash Memory)
• On-Chip Peripheral Modules
– Two Synchronizable A/D Converters with a total of 16 Channels, 10-bit Resolution,
Conversion Time down to 1.2 µs, Optional Data Preprocessing (Data Reduction,
Range Check)
– 16-Channel General Purpose Capture/Compare Unit (CAPCOM2)
– Up to four Capture/Compare Units for flexible PWM Signal Generation (CCU6x)
– Multi-Functional General Purpose Timer Unit with 5 Timers
– Six Serial Interface Channels to be used as UART, LIN, High-Speed Synchronous
Channel (SPI/QSPI), IIC Bus Interface (10-bit addressing, 400 kbit/s), IIS Interface
– On-Chip MultiCAN Interface (Rev. 2.0B active) with up to 128 Message Objects
(Full CAN/Basic CAN) on up to 5 CAN Nodes and Gateway Functionality
– On-Chip Real Time Clock
• Up to 12 Mbytes External Address Space for Code and Data
– Programmable External Bus Characteristics for Different Address Ranges
– Multiplexed or Demultiplexed External Address/Data Buses
– Selectable Address Bus Width
– 16-Bit or 8-Bit Data Bus Width
– Four Programmable Chip-Select Signals
• Single Power Supply from 3.0 V to 5.5 V
• Power Reduction Modes with Flexible Power Management
• Programmable Watchdog Timer and Oscillator Watchdog
• Up to 75 General Purpose I/O Lines
• On-Chip Bootstrap Loader
• Supported by a Large Range of Development Tools like C-Compilers,
Macro-Assembler Packages, Emulators, Evaluation Boards, HLL-Debuggers, Simulators,
Logic Analyzer Disassemblers, Programming Boards
• On-Chip Debug Support via JTAG Interface
• 100-Pin Green LQFP Package, 0.5 mm (19.7 mil) pitch
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈