ADP121-ACBZ18R7
ADP121-ACBZ18R7 ADP121-ACBZ18R7 - Brand New Analog Devices Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
ADP121-ACBZ18R7
ADP121-ACBZ18R7 - Brand New Analog Devices Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: ADP121-ACBZ18R7 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesADP121
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.002413 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseWLCSP-4
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package4-WLCSP (0.82x0.82)
Voltage-Input2.3 V ~ 5.5 V
Current-Output150mA
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min160mA
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Input-Voltage-MAX5.5 V
Output-Current150 mA
Input-Voltage-MIN2.5 V
Load-Regulation10 nV
GENERAL DESCRIPTION
The ADP121 is a quiescent current, low dropout, linear regulator that operates from 2.3 V to 5.5 V and provides up to 150 mA of output current. The low 135 mV dropout voltage at 150 mA load improves efficiency and allows operation over a wide input voltage range. The low 30 μA of quiescent current at full load makes the ADP121 ideal for battery-operated portable equipment.
The ADP121 is available in output voltages ranging from 1.2 V to 3.3 V. The parts are optimized for stable operation with small 1 μF ceramic output capacitors. The ADP121 delivers good transient performance with minimal board area.
Short-circuit protection and thermal overload protection circuits prevent damage in adverse conditions. The ADP121 is available in a tiny 5-lead TSOT and 4-ball 0.4 mm pitch halide-free WLCSP packages and utilizes the smallest footprint solution to meet a variety of portable applications.
FEATURES
Input voltage range: 2.3 V to 5.5 V
Output voltage range: 1.2 V to 3.3 V
Output current: 150 mA
Low quiescent current
IGND = 11 μA with 0 μA load
IGND = 30 μA with 150 mA load
Low shutdown current: <1 μA
Low dropout voltage
90 mV @ 150 mA load
High PSRR
70 dB @ 1 kHz at VOUT = 1.2 V
70 dB @ 10 kHz at VOUT = 1.2 V
Low noise: 40 μV rms at VOUT = 1.2 V
No noise bypass capacitor required
Output voltage accuracy: ±1%
Stable with a small 1 μF ceramic output capacitor
Current limit and thermal overload protection
Logic controlled enable
5-lead TSOT package
4-ball 0.4 mm pitch WLCSP
APPLICATIONS
Mobile phones
Digital cameras and audio devices
Portable and battery-powered equipment
Post dc-to-dc regulation
Post regulation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈