AT90PWM316-16SUR
AT90PWM316-16SUR AT90PWM316-16SUR - Brand New MICROCHIP Microcontroller Units (MCUs/MPUs/SOCs)
Buy Now
AT90PWM316-16SUR
AT90PWM316-16SUR - Brand New MICROCHIP Microcontroller Units (MCUs/MPUs/SOCs)
Manufacturer Part No: AT90PWM316-16SUR Out of Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesAVR® 90PWM Lighting
PackagingAlternate Packaging
Package-Case32-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C (TA)
Supplier-Device-Package32-SOIC
Number-of-I-O27 I/O
Speed16MHz
EEPROM-Size512 x 8
Core-ProcessorAVR
RAM-Size1K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivitySPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size16KB (16K x 8)
Data-ConvertersA/D 11x10b; D/A 1x10b
Oscillator-TypeInternal
Overview
Features
• High Performance, Low Power AVR® 8-bit Microcontroller
• Advanced RISC Architecture
– 129 Powerful Instructions - Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 1 MIPS throughput per MHz
– On-chip 2-cycle Multiplier
• Data and Non-Volatile Program Memory
– 16K Bytes Flash of In-System Programmable Program Memory
• Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
– Optional Boot Code Section with Independent Lock Bits
• In-System Programming by On-chip Boot Program
• True Read-While-Write Operation
– 512 Bytes of In-System Programmable EEPROM
• Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
– 1024 Bytes Internal SRAM
– Programming Lock for Flash Program and EEPROM Data Security
• On Chip Debug Interface (debugWIRE)
• Peripheral Features
– Two or three 12-bit High Speed PSC (Power Stage Controllers) with 4-bit Resolution Enhancement
• Non Overlapping Inverted PWM Output Pins With Flexible Dead-Time
• Variable PWM duty Cycle and Frequency
• Synchronous Update of all PWM Registers
• Auto Stop Function for Event Driven PFC Implementation
• Less than 25Hz Step Width at 150kHz Output Frequency
• PSC2 with four Output Pins and Output Matrix
– One 8-bit General purpose Timer/Counter with Separate Prescaler and Capture Mode
– One 16-bit General purpose Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare Mode and Capture Mode
– Programmable Serial USART
• Standard UART mode
• 16/17 bit Biphase Mode for DALI Communications
– Master/Slave SPI Serial Interface
– 10-bit ADC
• Up To 11 Single Ended Channels and 2 Fully Differential ADC Channel Pairs
• Programmable Gain (5x, 10x, 20x, 40x on Differential Channels)
• Internal Reference Voltage
– 10-bit DAC
– Two or three Analog Comparator with Resistor-Array to Adjust Comparison Voltage
– 4 External Interrupts
– Programmable Watchdog Timer with Separate On-Chip Oscillator
• Special Microcontroller Features
– Low Power Idle, Noise Reduction, and Power Down Modes
– Power On Reset and Programmable Brown Out Detection
– Flag Array in Bit-programmable I/O Space (4 bytes)
– In-System Programmable via SPI Port
– Internal Calibrated RC Oscillator (8 MHz)
– On-chip PLL for fast PWM (32 MHz, 64 MHz) and CPU (16 MHz)
• Operating Voltage: 2.7V - 5.5V
• Extended Operating Temperature:
– -40°C to +105°C
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈