CY14E256LA-SZ45XI
CY14E256LA-SZ45XI CY14E256LA-SZ45XI - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY14E256LA-SZ45XI
CY14E256LA-SZ45XI - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY14E256LA-SZ45XI In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryMemory ICs
SeriesCY14E256LA
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.027023 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 85 C
Package-CaseSOIC-32
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package32-SOIC
Memory Capacity256K (32K x 8)
Memory-TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Speed45ns
Access-Time45 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Current52 mA
Organization32 k x 8
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.5 V
Overview
The Cypress CY14C256I/CY14B256I/CY14E256I combines a 256-Kbit nvSRAM
Features
■256-Kbit nonvolatile static random access memory (nvSRAM)
❐Internally organized as 32 K × 8
❐STORE to QuantumTrap nonvolatile elements initiated
❐RECALL to SRAM initiated on power-up (Power-Up RECALL) or by I2C command (Software RECALL)
❐Automatic STORE on power-down with a small capacitor
■High reliability
❐Infinite read, write, and RECALL cycles
❐1 million STORE cycles to QuantumTrap
❐Data retention: 20 years at 85 °C
■Real Time Clock (RTC)
❐Full-featured RTC
❐Watchdog timer
❐Clock alarm with programmable interrupts
❐Backup power fail indication
❐Square wave output with programmable frequency (1 Hz, 512 Hz, 4096 Hz, 32.768 kHz)
❐Capacitor or battery backup for RTC
❐Backup current of 0.45 µA (typical)
■High-speed I2C interface
❐Industry standard 100 kHz and 400 kHz speed
❐Fast mode Plus 1 MHz speed
❐High speed: 3.4 MHz
❐Zero cycle delay reads and writes
■Write protection
❐Hardware protection using Write Protect (WP) pin
❐Software block protection for one-quarter, one-half, or entire array
■I2C access to special functions
❐Nonvolatile STORE/RECALL
❐8-byte serial number
❐Manufacturer ID and Product ID
❐Sleep mode
■Low power consumption
❐Average active current of 1 mA at 3.4 MHz operation