FAN4050C25S32.5X
FAN4050C25S32.5X FAN4050C25S32.5X - Brand New Fairchild Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
FAN4050C25S32.5X
FAN4050C25S32.5X - Brand New Fairchild Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: FAN4050C25S32.5X In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerFairchild Semiconductor
Product CategoryIC Chips
Description
The FAN4050 series of precision shunt references are ideal for space- and cost-sensitive applications. They are available in two output voltages (2.500V and 3.300V) and with a variety of output voltage tolerances (0.1%, 0.2%, and 0.5%). They also have excellent temperature coefficients, 50ppm/°C.
The FAN4050 series is available in the SOT-23 package.
Features
• Fixed 2.500V and 3.300V
• Tolerances to +0.1% (25°C)
• Low output noise
• Low temperature coefficient, 50ppm/°C max
• Small package: SOT-23
• Extended operating current range
Applications
• Portable equipment
• Disk drives
• Instrumentation
• Audio equipment
• Data acquisition systems
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈