TPS40101RGET
TPS40101RGET TPS40101RGET - Brand New Texas Instruments DC DC Switching Controllers
Get Quote
Buy Now
TPS40101RGET
TPS40101RGET - Brand New Texas Instruments DC DC Switching Controllers
Manufacturer Part No: TPS40101RGET In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryDC DC Switching Controllers
SeriesTPS40101
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.001601 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseVQFN-24
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Output-TypeTransistor Driver
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package24-VQFN (4x4)
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4.5 V ~ 18 V
Frequency-Switching100kHz ~ 1MHz
Control-FeaturesCurrent Limit, Frequency Control, Power Good, Soft Start, Tracking
Output-ConfigurationPositive
Output-Phases1
Duty-Cycle-Max
Synchronous-RectifierYes
Clock-SyncYes
Serial-Interfaces-
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage0.69 V to 5.5 V
Input-Voltage4.5 V to 18 V
Output-Current20 A
Switching-Frequency1000 kHz
Description
Features
■ Forward current: 2 x 20 A
■ Repetitive peak voltage: 100 V
■ Low forward voltage drop: 0.9 V
■ Maximum junction temperature: 175 °C
■ Negligible switching losses
■ Low capacitance
■ High reverse avalanche surge capability
■ Hermetic packages
■ Target radiation qualification:
– 150 krad (Si) low dose rate
– 1 Mrad high dose rate
■ ESCC qualified
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈