FAN1117D-3.3
FAN1117D-3.3 FAN1117D-3.3 - Brand New Fairchild Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
FAN1117D-3.3
FAN1117D-3.3 - Brand New Fairchild Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: FAN1117D-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerFairchild Semiconductor
Product CategoryIC Chips
Description
The FAN1117A and FAN1117A-1.8, -2.5, -2.85, -3.3 and -5 are low dropout three- terminal regulators with 1A output current capability. These devices have been optimized for low voltage where transient response and minimum input voltage are critical. The 2.85V version is designed specifically to be used in Active Terminators for SCSI bus.
Features
• Low dropout voltage
• Load regulation: 0.05% typical
• Trimmed current limit
• On-chip thermal limiting
• Standard SOT-223, TO-220, and TO-252 packages
• Three-terminal adjustable or fixed 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.3V, 5V
Applications
• Active SCSI terminators
• High efficiency linear regulators
• Post regulators for switching supplies
• Battery chargers
• 12V to 5V linear regulators
• Motherboard clock supplies
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈