AAT3221IGV-3.5-T1
AAT3221IGV-3.5-T1 - Brand New AnalogicTech IC Chips
- One-month free return and one year warranty.
- Full or Partial Refund, if the item is not as described
- Full Refund if you don't receive your order
General Description
The AAT3221 and AAT3222 PowerLinear™ NanoPower Low Dropout Linear Regulators are ideal for portable applications where extended battery life is critical. This device features extremely low quiescent current which is typically 1.1µA. Dropout voltage is also very low, typically less than 200mV at the maximum output current of 150mA. The AAT3221/2 has an Enable pin feature, which when asserted will enter the LDO regulator into a shutdown mode removing power from its load and offering extended power conservation capabilities for portable battery powered applications.
Features
• 1.1 µA Quiescent Current
• Low Dropout: 200 mV (typical)
• Guaranteed 150 mA Output
• High accuracy: ±2%
• Current limit protection
• Over-Temperature protection
• Extremely Low power shutdown mode
• Low Temperature Coefficient
• Factory programmed output voltages
• 1.8V to 3.5V
• Stable operation with virtually any output capacitor type
• Active high or low Enable pin
• 5-pin SOT23 or 8-pin SC70JW packages
• 4kV ESD