STTH15L06G
STTH15L06G STTH15L06G - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STTH15L06G
STTH15L06G - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STTH15L06G In Stock
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-CaseTO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageD2PAK
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr15μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.55V @ 15A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io20A
Reverse-Recovery-Time-trr85ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction175°C (Max)
DESCRIPTION
The TURBOSWITCH “H” is an ultra high performance diode composed of two 300V dice in series. TURBOSWITCH “H” family drastically cuts losses in the associated MOSFET when run at high dIF/dt.
FEATURES AND BENEFITS
■ Internal ceramic insulated devices with equal thermal conditions for both 300V diodes.
■ Insulation (2500V RMS) allows placement on same heatsink as mosfet and flexible heatsinking on common or separate heatsink.
■ Matched diodes for typical PFC application without need for voltage balance network.
■ C = 7pF
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈