AIC1735-33GXTR
AIC1735-33GXTR AIC1735-33GXTR - Brand New Analog Devices IC Chips
Get Quote
Buy Now
AIC1735-33GXTR
AIC1735-33GXTR - Brand New Analog Devices IC Chips
Manufacturer Part No: AIC1735-33GXTR In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
AIC1731 is a 300mAlow noise, low dropout linear regulator,and ishoused in small SOT-23-5 package. The device isin the “ON” state when the SHDN pin is set to logic high level. An internal P-MOSFET pass transistor isused to achieve 470mV low dropout voltage at 300mA load current.It offers high precision output voltage of ±2%. The quality of low quiescent current andlow dropout voltage makes this device ideal for battery power applications.
FEATURES
Active Low Shutdown Control.
Very Low Quiescent Current.
Very Low Dropout Voltage of 470mV at 300mA Output Current (3.0V Output Version)
1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.0V, 3.3V Output Voltage.
Short Circuit and Thermal Protection.
±2% Output Tolerance.
Miniature Package: SOT-23-5
APPLICATIONS
PDA
DSC
Notebook
Pagers
Personal Communication Equipment
Cordless Telephones
Portable Instrumentation
Portable Consumer Equipment
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈