TL5001CPS
TL5001CPS TL5001CPS - Brand New Texas Instruments DC DC Switching Controllers
Get Quote
Buy Now
TL5001CPS
TL5001CPS - Brand New Texas Instruments DC DC Switching Controllers
Manufacturer Part No: TL5001CPS In Stock
SeriesTL5001
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.004325 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOP-8
Operating-Temperature-20°C ~ 85°C (TA)
Output-TypeTransistor Driver
FunctionStep-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Supplier-Device-Package8-SO
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck, Boost, Flyback
Voltage-Supply-Vcc-Vdd3.6 V ~ 40 V
Frequency-Switching20kHz ~ 500kHz
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 20 C
Output-Voltage1 V to 50 V
Input-Voltage3.6 V to 40 V
Output-Current3 A
Switching-Frequency400 kHz
Internal short-circuit protection
Oscillator frequency : 20kHz to 500kHz
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈