LM2576S-3.3
LM2576S-3.3 LM2576S-3.3 - Brand New HXY MOSFET DC-DC Converters
Buy Now
LM2576S-3.3
LM2576S-3.3 - Brand New HXY MOSFET DC-DC Converters
Manufacturer Part No: LM2576S-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: DC-DC Converters
Condition
Bulk Price
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesLM2576
TypeInverting Step Down
PackagingTube
Unit-Weight0.056128 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameSimple Switcher
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 125 C
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage3.3 V
Input-Voltage-MAX40 V
Output-Current3 A
Switching-Frequency58 kHz
Input-Voltage-MIN4 V
Package-CaseTO-263-5
Description
The LM2575/6 series switching regulators are monolithic integrated circuits designed for use in "buck" or "buck/boost" regulator applications requiring accurate output voltages over combined variations of line, load and temperature. This unique series greatly simplifies switching power supply design. The LM2575 has a maximum output current of 1A and the LM2576 is rated for 3A.
Features
◆ Pin for pin replacement for Nationals LM2575/6 series
◆ DC-to-DC buck or buck/boost coverter requiring
only 4 support components
◆ Fixed or adjustable voltages
◆ Preset output voltages of 3.3V, 5V and 12V
◆ Wide output voltage range, 1.23V to 35V
◆ 82% typical efficiency @ 5V out
◆ Wide input voltage range, 4V to 40V
◆ Inhibit/enable control pin
◆ Industrial temperature range
◆ TO-220 and TO-263 packages
Applications
◆ Micro controller power supplies
◆ Medical equipment
◆ Industrial power supplies
◆ Instrumentation power supplies
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈