APL5901-33DC-TR
APL5901-33DC-TR APL5901-33DC-TR - Brand New ANPEC IC Chips
Get Quote
Buy Now
APL5901-33DC-TR
APL5901-33DC-TR - Brand New ANPEC IC Chips
Manufacturer Part No: APL5901-33DC-TR In Stock
General Description
The APL5901/2 is micropower, low noise, low dropout linear regulator. Operate from 2.7V to 6V input voltage and deliver up to 900mA. Typical output noise is just 50mVRMS with the addition of an external 0.1mF bypass capacitor in BP pin and typical dropout voltage is only 210mV at 900mA loading. Designed for use in battery-powered system, the low 50mA quiescent current makes it an ideal choice.
Features
· Low Noise : 50mVRMS (100Hz to 100kHz)
· Low Quiescent Current : 50mA (No load)
· Low Dropout Voltage : 210mV (@900mA)
· Very low Shutdown Current : < 1mA
· Fixed Output Voltage : 1.3V ~ 3.4V
· Stable with 4.7mF Output Capacitor
· Stable with Aluminum , Tantalum or Ceramic Capacitors .
· Reverse Current Protection
· No Protection Diodes Needed
· Built in Thermal Protection
· Built in Current Limit Protection
· Controlled Short Circuit Current : 200mA
· Fast Transient Response
· Short Setting Time
· SOT-89, SOT-89-5, SOT-223, SO-8 ,TO-252 and TO-252-5 Packages
· Lead Free Available (RoHS Compliant)
Applications
· Notebook Computer
· PDA or Portable Equipments
· Noise-Sensitive Instrumentation Systems
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈