AT34C02-10TC-1.8
AT34C02-10TC-1.8 AT34C02-10TC-1.8 - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT34C02-10TC-1.8
AT34C02-10TC-1.8 - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT34C02-10TC-1.8 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube
Package-Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceI2C, 2-Wire Serial
Voltage-Supply1.8 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package8-TSSOP
Memory Capacity2K (256 x 8)
Memory-TypeEEPROM
Speed100kHz, 400kHz
Format-MemoryEEPROMs - Serial
Description
The AT34C02 provides 2048 bits of serial electrically erasable and programmable read only memory (EEPROM) organized as 256 words of 8 bits each. The first-half of the device incorporates a software write protection feature while hardware write protection for the entire array is available via an external pin as well. Once the software write protection is enabled, by sending a special command to the device, it cannot be reversed. The hardware write protection is controlled with the WP pin and can be used to protect the entire array, whether or not the software write protection has been enabled. This allows the user to protect none, first-half, or all of the array depending on the application. The device is optimized for use in many industrial and commercial applications where low power and low voltage operations are essential. The AT34C02 is available in space saving 8-pin PDIP, 8-pin JEDEC SOIC, and 8-pin TSSOP packages and is accessed via a 2-wire serial interface. In addition, it is available in 5.0V (4.5V to 5.5V), 2.7V (2.7V to 5.5V), and 1.8V (1.8V to 5.5V) versions.
Features
• Permanent Software Write Protection for the First-Half of the Array
– Software Procedure to Verify Write Protect Status
• Hardware Write Protection for the Entire Array
• Low Voltage and Standard Voltage Operation
– 5.0 (VCC = 4.5V to 5.5V)
– 2.7 (VCC = 2.7V to 5.5V)
– 1.8 (VCC = 1.8V to 5.5V)
• Internally Organized 256 x 8
• 2-Wire Serial Interface
• Schmitt Trigger, Filtered Inputs for Noise Suppression
• Bidirectional Data Transfer Protocol
• 100 KHz (1.8V and 2.7V) and 400 KHz (5.0V) Compatibility
• 16-Byte Page Write Modes
• Partial Page Writes Are Allowed
• Self-Timed Write Cycle (10 ms max)
• High Reliability
– Endurance: 1 Million Write Cycles
– Data Retention: 100 Years
– ESD Protection: >3,000V
• Automotive Grade and Extended Temperature Devices Available
• 8-Pin PDIP, 8-Pin JEDEC SOIC and 8-Pin TSSOP Packages
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈