MBR40250G
MBR40250G MBR40250G - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
MBR40250G
MBR40250G - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: MBR40250G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSWITCHMODE™
ProductSchottky Diodes
PackagingTube
Part-AliasesMBR40250TG
Unit-Weight0.211644 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-2
TechnologySi
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220-2
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr30μA @ 250V
Voltage-Forward-Vf-Max-If970mV @ 40A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max250V
Current-Average-Rectified-Io40A
Reverse-Recovery-Time-trr35ns
Capacitance-Vr-F500pF @ 5V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.97 V
Ir-Reverse-Current30 uA
If-Forward-Current40 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage250 V
Ifsm-Forward-Surge-Current150 A
trr-Reverse-Recovery-time35 ns
Product Details
__
250 V, 40 A SWITCHMODE Schottky Power Rectifier
Features
• 250 V Blocking Voltage
• Low Forward Voltage Drop, VF = 0.86 V
• Soft Recovery Characteristic, TRR < 35 ns
• Low Reverse Current, IR = 30 μA
• Stable Switching Performance Over Temperature
• Pb−Free Packages are Available
Benefits
• Reduces or Eliminates Reverse Recovery Oscillations
• Minimizes Need for EMI Filtering
• Reduces Switching Losses
• Improved Efficiency
Applications
• Power Supply
• Power Management
• Automotive
• Instrumentation
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈