APL5151-33BC
APL5151-33BC APL5151-33BC - Brand New ANPEC IC Chips
Get Quote
Buy Now
APL5151-33BC
APL5151-33BC - Brand New ANPEC IC Chips
Manufacturer Part No: APL5151-33BC In Stock
General Description
TheAPL5151/2/3/4is micropower, lownoise, lowdrop out linear regulator. Operate from 3V to 6V input voltage and deliver up to 150mA. Typical output noise is just 60uVRMS with the addition of an external 0.33uF bypass capacitor in BP pin and typical dropout voltage is only 220mV at 150mA loading. Designed for use in battery-powered system, the low 50uA quiescent current makes it an ideal choice. Design with an internal P-channel MOSFET pass transistor, the APL5151/2/3/4 maintains a low supply current, independent of the load current and dropout voltage. Other features include reverse current protection, thermal-shutdown protection, current limit protection to ensure specified output current and controlled short-circuit current. TheAPL5151/2/3/4regulatorscomeinaminiatureSOT-23-5 package.
Features
· Low Noise : 60uV RMS (100Hz to 100kHz)
· Low Quiescent Current : 50uA
· Low Dropout Voltage : 300mV (VOUT(Nominal)=3.0V Version @150mA)
· Very low Shutdown Current : < 0.5uA
· Fixed Output Voltage : 1.3V,1.4V,1.5V,1.6V,
1.7V,1.8V,1.9V, 2.0V,2.1V,2.2V,2.3V,2.4V,
2.5V,2.6V,2.7V, 2.8V, 2.85V,2.9V,3.0V,3.1V,
3.2V,3.3V,3.4V, 3.5V, 5.0V
· Stable with 1uF Output Capacitor
· Stable with Aluminum , Tantalum or Ceramic Capacitors
· Reverse Current Protection
· No Protection Diodes Needed
· Built in Thermal Protection
· Built in Current Limit Protection
· Controlled Short Circuit Current : 50mA
· Fast transient Response
· Short Setting Time
· SOT-23-5 Package
· Lead Free Available (RoHS Compliant)
Applications
· Notebook Computer
· PDA or Portable Equipments
· Noise-Sensitive Instrumentation Systems
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈