AT27BV256-70TC
AT27BV256-70TC AT27BV256-70TC - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT27BV256-70TC
AT27BV256-70TC - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT27BV256-70TC Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTray
Package-Case28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package28-TSOP
Memory Capacity256K (32K x 8)
Memory-TypeEPROM OTP
Speed70ns
Format-MemoryEPROMs
Description
The AT27BV256 is a high performance, low power, low voltage 262,144-bit one- time programmable read only memory (OTP EPROM) organized as 32K by 8 bits. It requires only one supply in the range of 2.7V to 3.6V in normal read mode operation, making it ideal for fast, portable systems using either regulated or unregulated battery power.
Atmel’s innovative design techniques provide fast speeds that rival 5V parts while keeping the low power consumption of a 3V supply. At VCC = 2.7V, any word can be accessed in less than 70 ns. With a typical power dissipation of only 18 mW at 5 MHz and VCC = 3V, the AT27BV256 consumes less than one fifth the power of a standard 5V EPROM.
Features
• Fast Read Access Time - 70 ns
• Dual Voltage Range Operation
– Unregulated Battery Power Supply Range, 2.7V to 3.6V
or Standard 5V ± 10% Supply Range
• Pin Compatible with JEDEC Standard AT27C256R
• Low Power CMOS Operation
– 20 µA max. (less than 1 µA typical) Standby for VCC = 3.6V
– 29 mW max. Active at 5 MHz for VCC = 3.6V
• JEDEC Standard Surface Mount Packages
– 32-Lead PLCC
– 28-Lead 330-mil SOIC
– 28-Lead TSOP
• High Reliability CMOS Technology
– 2,000V ESD Protection
– 200 mA Latchup Immunity
• Rapid™ Programming Algorithm - 100 µs/byte (typical)
• CMOS and TTL Compatible Inputs and Outputs
– JEDEC Standard for LVTTL and LVBO
• Integrated Product Identification Code
• Commercial and Industrial Temperature Ranges
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈