ME1117A50K3G
ME1117A50K3G ME1117A50K3G - Brand New MICRONE IC Chips
Get Quote
Buy Now
ME1117A50K3G
ME1117A50K3G - Brand New MICRONE IC Chips
Manufacturer Part No: ME1117A50K3G In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerMicrone
Product CategoryIC Chips
General Description
The AME11 17 is a 1A low-dropout positive voltage regulator. It is available in fixed and adjustable output voltage versions. Overcurrent and thermal protection are integrated onto the chip. Output current will limit as while it reaches the pre-set current or temperature limit. The dropout voltage is specified at 1.4V Maximum at full rated output current. The AME11 17 series provides excellent regulation over line, load and temperature variations.
Features
LowDropoutVoltage ----- 1.4V at 1A
Adjustableor Fixed Voltages: 1.8V , 2.5V , 3.3V , 5.0V
Adjust Pin Current Less than 120µA
Overcurrent Protection
Thermal Protection
Available in TO-220, TO-252, SOT-223
All AME's Lead Free Products Meet RoHS Standards
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈