FAN4040A25S32.5X
FAN4040A25S32.5X FAN4040A25S32.5X - Brand New Fairchild Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
FAN4040A25S32.5X
FAN4040A25S32.5X - Brand New Fairchild Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: FAN4040A25S32.5X In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerFairchild Semiconductor
Product CategoryIC Chips
Description
The FAN4040 series of precision shunt references are ideal for space- and cost-sensitive applications. They are available in three output voltages (2.500V, 3.300V and 5.00V) and with four output voltage tolerances (0.1%, 0.2%, 0.5% and 1%). They also have excellent temperature coefficients, to 100ppm/°C for the tighter tolerance grades. The FAN4040 series has an extended operating current range, sinking as much as 25mA.
Features
• Fixed 2.500V, 3.300V and 5.00V
• Tolerances to ±0.1% (25°C)
• Low output noise
• Low temperature coefficient to 100ppm/°C
• Small package
• Extended operating current range
• Extended temperature range
Applications
• Portable equipment
• Disk drives
• Instrumentation
• Audio equipment
• Data acquisition systems
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈