LTC1702AIGN
LTC1702AIGN LTC1702AIGN - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC DC Switching Controllers
Get Quote
Buy Now
LTC1702AIGN
LTC1702AIGN - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC DC Switching Controllers
Manufacturer Part No: LTC1702AIGN In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryDC DC Switching Controllers
DESCRIPTION
The LTC®1702A is a dual switching regulator controlleroptimized for high efficiency with low input voltages. It includes two complete, on-chip, independent switching regulator controllers each designed to drive a pair of external N channel MOSFETs in a voltage mode feedback, synchronous
buck configuration. The LTC1702A uses a constant-frequency, true PWM design switching at 550kHz, minimizing external component size and cost and maximizing load transient performance. The synchronous buck architecture automatically shifts to discontinuous and then to BurstMode® operation as the output load decreases, ensuring maximum efficiency over a wide range of load currents.
FEATURES
■ Pin Compatible with the LTC1702 with Improved Current Limit Control
■ Two Sides Run Out-of-Phase to Minimize CIN
■ No External Current Sense Resistors
■ Excellent Output Regulation: 1% Total Output Accuracy
■ Two Independent Controllers in One Package
■ All N-Channel External MOSFET Architecture
■ 550kHz Switching Frequency Minimizes External Component Size
■ 1A to 25A Output Current per Channel
■ High Efficiency over Wide Load Current Range
■ Less Than 100µA Shutdown Current
■ Small 24-Pin Narrow SSOP Package
APPLICATION
■ Microprocessor, DSP Core and I/O Supplies
■ Multiple Logic Supply Generator
■ Distributed Power Applications
■ High Efficiency Power Conversion
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈