AP1509-12SLA
AP1509-12SLA AP1509-12SLA - Brand New ANACHIP IC Chips
Get Quote
Buy Now
AP1509-12SLA
AP1509-12SLA - Brand New ANACHIP IC Chips
Manufacturer Part No: AP1509-12SLA In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAnachip
Product CategoryIC Chips
■ General Description
The AP1509 series are monolithic IC designed for a step-down DC/DC converter, and own the ability of driving a 2A load without additional transistor component. Due to reducing the number of external component, the board space can be saved easily. The external shutdown function can be controlled by logic level and then come into standby mode. The internal compensation makes feedback control have good line and load regulation without external design. Regarding protected function, thermal shutdown is to prevent over temperature operating from damage, and current limit is against over current operating of the output switch. If current limit function occurred and VFB is down to 0.5V below, the switching frequency will be reduced. The AP1509 series operates at a switching frequency of 150KHz thus allowing smaller sized filter components than what would be needed with lower frequency switching regulators. Other features include a guaranteed +4% tolerance on output voltage under specified input voltage and output load conditions, and +15% on the oscillator frequency. The output version included fixed 3.3V, 5V, 12V, and an adjustable type. The packages are available in a standard 8-lead SOP-8 package.
■ Features
- Output voltage: 3.3V, 5V, 12V and adjustable output version
- Adjustable version output voltage range, 1.23V to 18V+4%
- 150KHz +15% fixed switching frequency
- ON/OFF shutdown control input
- Operating voltage can be up to 22V
- Output load current: 2A
- SOP-8L packages
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈