XC6203P302PR
XC6203P302PR XC6203P302PR - Brand New Torex Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
XC6203P302PR
XC6203P302PR - Brand New Torex Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: XC6203P302PR In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerTorex Semiconductor
Product CategoryIC Chips
■General Description
The series provides large currents with a significantly small dropout voltage.
The XC6203E consists of a driver transistor, a precision reference voltage and an error amplifier. Output voltage is selectable in 0.1V steps between a voltage of 1.8V and 6.0V.
SOT-89 (500mW), SOT-223 (1200mW) and TO-92 (300mW) package.
◆CMOS Low Power Consumption (16µA max)
◆Dropout Voltage : 150mV @ 100mA,
300mV @ 200mA
◆Maximum Output Current : more than 400mA (3.3V)
◆Highly Accurate : ±2%
◆SOT-89 / SOT-223 / TO-92 Package
■Features
Maximum Output Current : 400mA
Maximum Operating Voltage : 8V
Output Voltage Range : 1.8V ~ 6.0V
(selectable in 0.1V steps)
Highly Accurate : ± 2%
Low Power Consumption : TYP 8.0 µA
Output Voltage Temperature Characteristics
: TYP ±100ppm/°C
Operational Temperature Range : -40°C ~ 85°C
Ultra Small Packages : SOT-89, SOT223, TO-92
■Applications
●Battery Powered Equipment
●Reference Voltage Sources
●Cameras, Video Cameras
●CD-ROMs, DVDs
●Palmtops
●Portable Audio Video Equipment
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈